Czy przydatne?

Co to jest Antyutopia

Co oznacza ANTYUTOPIA: utopia niekorzystna; zazwyczaj utwór fabularny przedstawiający nadmiernie zorganizowaną społeczność przyszłości, rządzoną poprzez dyktaturę, kontrolowaną poprzez totalitaryzm niszczący wolę, indywidualność i niezależność jednostki i elementarne więzi międzyludzkie; jest polemiką z utopią jako wzorcem społeczeństwa szczęśliwego i idealnego. Pierwsza to Mundus alter (1600) J. Halla, wątek a. pojawia się w Podróżach Guliwera J. Swifta; współcz. między innymi Nowy wspaniały świat A. Huxleya, Pożegnanie jesieni, Nienasycenie, Szewcy S. I. Witkiewicza, Upadek cywilizacji zachodniej F. Znanieckiego, Rok 1984 G. Orwella, Mała Apokalipsa T. Konwickiego

Czym jest antyutopia znaczenie w Słownik pisownia A .

Wyraz Achilles:
Co znaczy bogini morskiej Tetydy. Matka, chcąc zapewnić mu nieśmiertelność, zanurzyła go w wodach Styksu. Nieodporna na ciosy pozostała tylko zakryta jej ręką pięta A. Aby uchronić od zgonu na wojnie antyutopia.
Wyraz Aranżacja:
Co znaczy kompozycji koncertowej albo studyjnej, które jest różna od podstawowej wersji. W a. stosuje się redukcję, częściowe powiększanie utworu albo (jako odmianę) transkrypcję - opracowanie na inny zespół antyutopia.
Wyraz Anonim:
Co znaczy nazwisko nie jest znane albo z premedytacją utajone; dzieło nie podpisane bądź tekst o nie określonym autorstwie. Zdarzenie charakterystyczne dla kultury średniowiecznej, współcześnie jest metodą antyutopia.
Wyraz Aojdowie:
Co znaczy wędrowni pieśniarze w przedhomerowej Grecji, którzy na dworach możnowładców, przy dźwiękach kitary albo formingi, opiewali bohaterskie gesty antyutopia.
Wyraz Awangarda:
Co znaczy wiecznych dążeń i działań artystycznych, które wyprzedzają własną epokę; tendencje nowatorskie i eksperymentalne wyróżniające się sprzeciwem wobec istniejących konwencji i porządków, działania antyutopia.