Czy przydatne?

Co to jest Jerzy Andrzejewski

Co oznacza ANDRZEJEWSKI JERZY: poeta, krytyk lit. i teatralny, dziennikarz. Pierwsze opowiadanie Wobec czyjegoś życia ogłosił w 1932 r. na łamach dziennika "ABC", którego był wówczas recenzentem teatralnym. Należał do sygnatariuszy "Listu 34" pisarzy i uczonych w obronie wolności słowa, ogłoszonego w marcu 1964; od 1969 członek polskiego PEN Clubu. W latach 1972-81 współpracował z tygodnikiem "poezja" publikując cykl notatek w formie dziennika pt. Z dnia dziennie, potem Gra z cieniem. W latach 1977-81 był członkiem zespołu redakcyjnego wydawanego poza cenzurą pisma "Zapis". Wielokrotnie występował w obronie wolności i praw człowieka, współredagował między innymi Memoriał 101, List do prześladowanych uczestników robotniczego protestu, Apel KOR. Autor zbiorów opowiadań : Drogi nieuniknione (1936), Noc (1945), Złoty lis (1955), Niby gaj (1958), Teraz na ciebie zagłada (1982), Intermezzo i inne opowiadania (1986). Wydał także symboliczne opowieści Ciemności kryją ziemię (1957), Idzie skacząc po górach (1963), Bramy raju (1973) i wspomnienia Podręcznik dla Marcina (1954), dzienniki lit., listy. Jest także autorem zrealizowanych scenariuszy filmowych, na przykład Miasto nieujarzmione, Popiół i diament, Niewinni czarodzieje, Bramy raju. Znaczną rolę odegrały powieści: Ład serca (1938), Popiół i diament (1948), Apelacja (1968), Miazga (1979), Nikt (1983)

Czym jest Andrzejewski Jerzy znaczenie w Słownik pisownia A .

Wyraz Antropocentryzm:
Co znaczy sytuująca człowieka w centrum Wszechświata, wedle której jednostka stanowi ośrodek i cel; odznacza się a. aksjologiczny: jednostka jest wartością bezwzględną, stanowi pkt. wyjścia wszystkich innych andrzejewski jerzy.
Wyraz Antyutopia:
Co znaczy zazwyczaj utwór fabularny przedstawiający nadmiernie zorganizowaną społeczność przyszłości, rządzoną poprzez dyktaturę, kontrolowaną poprzez totalitaryzm niszczący wolę, indywidualność i andrzejewski jerzy.
Wyraz Antologia:
Co znaczy wybór utworów (fragmentów) jednego albo różnych autorów, mogący dotyczyć konkretnego gatunku, epoki lit. albo tematu andrzejewski jerzy.
Wyraz Anonim:
Co znaczy nazwisko nie jest znane albo z premedytacją utajone; dzieło nie podpisane bądź tekst o nie określonym autorstwie. Zdarzenie charakterystyczne dla kultury średniowiecznej, współcześnie jest metodą andrzejewski jerzy.
Wyraz Apoteoza:
Co znaczy utwór lit. albo obraz, gdzie postacie ludzkie zostają zaopatrzone w boskie cechy dla gloryfikacji; uroczysta końcowa scena w dramacie, gdzie zbierają się wszystkie postacie andrzejewski jerzy.