Czy przydatne?

Co to jest Zamojska Akademia

Co oznacza AKADEMIA ZAMOJSKA: szkoła wyższa w Zamościu zał. poprzez kanclerza J. Zamoyskiego, miała kształcić światłych obywateli państwa. Do jej organizacji przyczynił się Sz. Szymonowic; pierwszym rektorem był M. Stefanowicz, a wykładano w niej: prawo, fizykę, medycynę, matematykę, metafizykę, filozofię, logikę i retorykę. W poł. XVII w. dominowały wykłady z teologii, a uczelnia coraz wyraźniej upadała. Próby podniesienia rangi A.Z. zostały przerwane w okresie pierwszego rozbioru Polski, a pozbawiona środków utrzymania wkrótce przestała funkcjonować

Czym jest Akademia Zamojska znaczenie w Słownik pisownia A .

Wyraz Adynata:
Co znaczy niedorzeczności; nazwa występująca odnosząc się do anegdot, facecji, komicznych opowiadań lit. staropolskiej. Zastosowany w nich absurdalny dowcip był efektem zderzenia wykluczających się wzajemnie akademia zamojska.
Wyraz Anonim:
Co znaczy nazwisko nie jest znane albo z premedytacją utajone; dzieło nie podpisane bądź tekst o nie określonym autorstwie. Zdarzenie charakterystyczne dla kultury średniowiecznej, współcześnie jest metodą akademia zamojska.
Wyraz Albertusy:
Co znaczy sowizdrzalsko-rybałtowskiego, spopularyzowane w XVII w., gdzie klecha Albertus prowadził zabarwiony satyrą dialog. Przedmioty groteski w sposobie przedstawiania ówczesnej rzeczywistości, ośmieszanie akademia zamojska.
Wyraz Aryman:
Co znaczy zła, ciemności i zniszczenia; duch-niszczyciel, wódz demonów, odpowiednik chrześc. Szatana. Przeciwieństwem A. jest Ormuzd (Spenta Minju) - duch-stworzyciel, bóg dobra i światłości; wedle wierzeń ma akademia zamojska.
Wyraz Artur:
Co znaczy bohater cyklu legend o rycerzach Okrągłego Stołu; najprawdopodobniej postać autentycznego przywódcy Celtów z V albo VI w.; po części produkt fantazji autora Historiae Regum Britanniae akademia zamojska.