Czy przydatne?

Co to jest Adynata

Co oznacza ADYNATA: brednie, niedorzeczności; nazwa występująca odnosząc się do anegdot, facecji, komicznych opowiadań lit. staropolskiej. Zastosowany w nich absurdalny dowcip był efektem zderzenia wykluczających się wzajemnie sytuacji albo pojęć. Popularne w folklorze, stanowiły istotny obiekt w lit. sowizdrzalskiej; poetyka "świata na opak" stała się środkiem wyrazu w grotesce XX w

Czym jest adynata znaczenie w Słownik pisownia A .

Wyraz Alma Mater:
Co znaczy uroczysta nazwa nadawana w średniowieczu wyższym uczelniom, szczególnie uniwersytetom, znana także współcześnie odnosząc się do wyższych uczelni (na przykład Uniwersytet Jagielloński w Krakowie adynata.
Wyraz Anafora:
Co znaczy samego wyrazu albo zwrotu najpierw następnych wersów, zwrotek, zdań, akapitów, celem wyrazistego sygnalizowania istoty wypowiedzi (na przykład wiersz A. Morsztyna Niestatek). Zobacz paralelizm adynata.
Wyraz Antropomorfizacja:
Co znaczy opierający na przypisywaniu tworom nieożywionym, zjawiskom naturalnym i kosmicznym, zwierzętom, roślinom i pojęciom abstrakcyjnym ludzkich cech fizycznych i psychicznych; a. jest szczególną odmianą adynata.
Wyraz Apologia:
Co znaczy w piśm. rel.-prawniczym mowa wygłaszana albo napisana; obrona przed zarzutami i pochwała osoby, zasady, dzieła, instytucji albo światopoglądu, na przykład Obrona Sokratesa Platona adynata.
Wyraz Antiocheńska Szkoła:
Co znaczy znana w Syrii około 200 r., kładąca nacisk na literalną interpretację Biblii i pełne człowieczeństwo Chrystusa w opozycji do aleksandryjskiej szkoły. Działała od IV do VI w., najwybitniejsi artysty adynata.