Czy przydatne?

Co to jest Adaptacja

Co oznacza ADAPTACJA: opracowanie, przystosowanie na potrzeby teatru albo filmu tekstu niedramatycznego, na przykład powieści; a. filmowa: rodzaj przekładu tekstu lit. (jednotworzywowego) na wielotworzywowe dzieło filmowe. Istnieją a. wierne wobec pierwowzoru (na przykład Krzyżacy A. Forda wg H. Sienkiewicza); będące swobodną transpozycją czy nawet parafrazą (Czas Apokalipsy F.F. Coppoli na motywach Jądra ciemności J. Conrada); pozostające w opozycji wobec myśli pierwowzoru (Danton A. Wajdy opierając się na Kwestie Dantona S. Przybyszewskiej); a. teatralna: przekład dzieła lit. (przeważnie dramatu) na wielotworzywowe przedstawienie teatralne, swoista "konkretyzacja" tekstu, a zarazem jego interpretacja. Podobnie jak w sytuacji filmu, nie istnieje schemat a. scenicznej, wystarczy porównać różne a. Dziadów A. Mickiewicza (A. Hanuszkiewicza, K. Dejmka, K. Swinarskiego), aby stwierdzić, iż to są zupełnie różne przedstawienia; również to samo przedstawienie nie jest precyzyjnie takie samo w chwili a. scenicznej (wybrane sztuki są obliczone na reakcje publiczności i mają w swym założeniu obiekt improwizacji); a. w muzyce aranżacja

Czym jest adaptacja znaczenie w Słownik pisownia A .

Wyraz Aktorska Sztuka:
Co znaczy widowiskowej polegająca na tworzeniu postaci scenicznej w teatrze, filmie, telewizji (także w radiu). Aktor może posłużyć się tekstem, mimiką, gestem, ruchem, charakteryzacją, kostiumem, a w adaptacja.
Wyraz Arka Przymierza:
Co znaczy znak pojednania Boga z człowiekiem. A.P. nakazał zbudować Izraelitom Bóg (Wj 25-28). Wykonana z drzewa akacjowego, pokrytego złotymi płytkami, wieko ozdabiały postacie złotych cherubinów, które adaptacja.
Wyraz Asturias Miguel Angel:
Co znaczy laureat Nagrody Nobla (1967). Przedstawiciel realizmu magicznego, którego twórczość wyrosła na gruncie kultury prekolumbijskiej. Mitologia i folklor Majów łączy się i przeplata z realizmem i adaptacja.
Wyraz Arras:
Co znaczy tapiseria, werdiura, tkanina ścienna, wyrabiane techniką gobelinową; nazwa pochodzi od miasta w płn. Francji, słynnego w XIV i XV w. z manufaktur; a. przedstawiały sceny mit. i bibl. A. wawelskie adaptacja.
Wyraz Antropocentryzm:
Co znaczy sytuująca człowieka w centrum Wszechświata, wedle której jednostka stanowi ośrodek i cel; odznacza się a. aksjologiczny: jednostka jest wartością bezwzględną, stanowi pkt. wyjścia wszystkich innych adaptacja.