Czy przydatne?

Definicja Prometejski Motyw

Co to jest Motyw prometejski:
Poezja:
Mitologia - J. Parandowski (mit o Prometeuszu)
Dziady cz. III - A. Mickiewicz
Grób Agamemnona - J. Słowacki
Ludzie bezdomni - S. Żeromski
Stary Prometeusz - Z. Herbert
PrometeizmPrometeizm - poświęcenie się dla innych ludzi, niezgadzanie się na zło i niesprawiedliwość.Streszczenie mitu o PrometeuszuPrometeusz był jednym z tytanów. Ulepił z gliny zmieszanej ze łzami figurę, dał jej duszę z ognia niebiańskiego wykradzionego z rydwanu słońca. Człowiek był jednak słaby, nagi i bezbronny. Prometeusz więc by polepszyć los ludzkości, którą bardzo ukochał wykradł bogom ogień olimpijski i zniósł go na ziemię. Widząc bezbronność ludzi zszedł na ziemię i nauczył ich posługiwać się ogniem a również sztuk i rzemiosł. Zeus po ostatniej wojnie z tytanami, synami ziemi, rozpoczął obawiać się wszystkiego, co stamtąd pochodzi. Kazał więc Hefajstosowi najpiękniejszą kobietę. Atena nauczyła ją robót żeńskich, Afrodyta obdarzyła wdziękiem, Hermes dał jej skryty i pochlebczy charakter. Pięknie ją odziano, nadano imię Pandora (z gr. pan - wszystko i doron - dar, bo była darem dla ludzi od wszystkich bogów) i zaniesiono przed dom Prometeusza. W posagu dostała glinianą beczkę, której zawartości nikt nie znał. Prometeusza jednak czując podstęp odprawił ją i wszystkim doradzał to samo. Pandorę przygarnął niezbyt rozumny brat Prometeusza, Epimetusz i natychmiast się z nią ożenił. Mimo ostrzeżeń brata Pandora i Epimateusz otworzyli puszkę, która przyniosła ze sobą wszystkie troski, smutki i dolegliwości.
Prometeusz również postanowił zwalczyć bogów podstępem. Zabił wołu i podzielił go na części. Jedną stanowiło mięso owinięte skórą, a drugą kości z tłuszczem. Zeus miał wybrać, która część zwierząt będzie od tej pory składana bogom w ofierze - wybrał ten z tłuszczem. Odtąd mięso było dla ludzi, a tłuszcz i kości przekazywano bogom w ofierze. Bóg strasznie się rozzłościł i kazał go przykuć do skał Kaukazu i każdego dnia zgłodniały orzeł wyjadał mu wątrobę, która stale odrastała.
Po tym wszystkim ludzie stali się źli i podstępni, a Dzeus ukarał ludzi potopem. Ocaleli jedynie Deukalion i Pyra, którzy rzucając za siebie kamienie odbudowali rodzaj ludzki, gdyż z kamieni powstawali mężczyźni i kobiety. Prometeusza od męczarni ocalił Herakles wykonując jedną z 12 prac.
Zasługi Prometeusza:
edukacja o liczbach,
najprzedniejsza wiedza,
oswoił zwierzęta,
zaprzągł konia do wozu,
na słone morze spuścił statki,
dał leki,
wynalazł zioła kojące ból,
znalazł na ziemi metale,
nauczył ludzi wróżbiarstwa.
Cechy Prometeusza:
miłość do ludzi,
cierpienie i poświęcenie dla ludzi,
spryt,
mądrość,
odpowiedzialny za ludzi,
altruizm

Czym jest Motyw prometejski znaczenie w Motywy w literaturze .

Znaczenie Motyw Wsi:
Informacje Mitologia Bukoliki, Georgiki, Iliada, Odyseja - Homer Satyra na leniwych chłopów Żywot człowieka poczciwego, Krótka rozprawa - M. Rej Pieśń świętojańska o sobótce, Na dom w Czarnolesie, Na lipę - J motyw prometejski.
Znaczenie Motyw Religii:
Informacje Poezja: Mitologia Biblia Bogurodzica Treny - J. Kochanowski Quo vadis, Hymn Czego chcesz od nas, Panie... - Henryka Sienkiewicza Marność - Daniel Naborowski Dziady cz. III - Adam Mickiewicz motyw prometejski.
Znaczenie Motyw Samotności:
Informacje Poezja: Biblia Mitologia Antygona, Władca Edyp - Sofokles Legenda o świętym Aleksym Dzieje Tristana i Izoldy Boska komedia - Dante Aligheri Hamlet, Makbet, Władca Lear - W. Szekspir Władca Olch motyw prometejski.
Znaczenie Motyw Napoleoński:
Informacje Poezja podmiotu: Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz Popioły - Stefan Żeromski Lalka - B. Prus H. Balzac K. Brandys T. Łysiak Poezja przedmiotu: T. Łubieński, M jak Mickiewicz, Świat Książki, Warszawa 1998 motyw prometejski.
Znaczenie Motyw Rewolucji:
Informacje Poezja: Oda do młodości – Adam Mickiewicz Uspokojenie – Juliusz Słowacki Nie-Boska komedia – Zygmunt Krasiński Lalka – Bolesław Prus, Przedwiośnie, Nokturn – Stefan Żeromski Biała gwardia – Michał motyw prometejski.