Czy przydatne?

Definicja Żywiec

Gdzie jest ŻYWIEC Żywiec jest sporym miastem u podnóży Beskidów i centrum kulturalnym regionu. Słynie z cyklicznych imprez folklorystycznych, takich jak Tydzień Kultury Beskidzkiej. Święto gór przyciąga mnóstwo widzów i dzieje się nieprzerwanie od lat 60. XX wieku.Żywiec słynie jednak bardziej z piwa. Butelka chmielowego napoju jest idealną reklamą miasta i browaru, którego tradycje sięgają XV wieku. Przemysłowa produkcja piwa rozpoczęła się w Żywcu w połowie XIX wieku, wspólnie z uruchomieniem browaru założonego poprzez arcyksiążęcą rodzinę Habsburgów. Żywiecki zakład jest częścią wielkiego koncernu piwowarskiego, lecz największym powodzeniem pośród lokalnych patriotów cieszy się piwo Żywiec. Miłośnikom historii warzenia piwa (a nie tylko samego napoju!) warto polecić czerwcowe święto - żywiecki rodzaj obchodzonego w Bawarii Oktoberfestu. Można tu wtedy spotkać kolekcjonerów starych kufli, podkładek, etykiet i wszystkiego, co powiązane jest z piwem. Warto także zwiedzić otwarte w 150. rocznicę uruchomienia produkcji Muzeum Browaru.Żywiecki zamek został zbudowany w połowie XV wieku. Gotycko-renesansowa budowla słynie z renesansowych krużganków, przypominających nieco wawelskie albo te na piastowskim zamku w Brzegu. Od 1945 roku mieści się tu Muzeum Miejskie.Habsburgowie z Żywca dobrze przysłużyli się Polsce. Karol Olbracht Habsburg został odznaczony Krzyżem Walecznych za udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a w okresie II wojny światowej odmówił przyjęcia obywatelstwa III Rzeszy. W 1945 roku cała rodzina została wyrzucona ze swych dóbr i zmuszona do emigracji. W 2001 roku Porada Miejska w Żywcu podjęła uchwałę o remoncie mieszkania w żywieckim zamku, gdzie po blisko 60 latach ponownie zamieszkała księżna Maria Krystyna Habsburg.Oszust i okrutnikZ żywieckim zamkiem związana jest postać Mikołaja Komorowskiego, starosty oświęcimskiego i nowotarskiego, żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku. Ten ogromny hulaka roztrwonił cały swój dorobek na zabawy i pijatyki, wobec czego sfałszował kilkanaście kilogramów złotych monet. Gdy oszustwo wyszło na jaw, Komorowskiego zamknięto w lochu i urządzono mu mechanizm. Sprytnemu szlachcicowi powiodło się w ostatniej chwili podmienić rzeczowe dowody w kwestii na prawdziwe, złote monety. Tłum wierzycieli domagał się jednak spłaty długów. Komorowski podarował więc żywiecki zamek żonie króla Zygmunta III Wazy. Tak wysoko ówczesne sądy już nie sięgały. Komorowski uciekł na Podhale, gdzie wsławił się wyjątkowym okrucieństwem wobec swoich poddanych. Za karę za własne niegodziwe życie szlachcic ów błąka się po żywieckich krużgankach do dziś

Czym jest Żywiec znaczenie w Słownik geografia Z .

Informacje ZIMNA, JASKINIA ZIMNA:
Opis jaskinia w Tatrach Zach., w Dolinie Kościeliskiej, w skałach Organów; dł. 4250 m, głęb. 176 m żywiec.
Informacje ZAMBEZI:
Opis Zambii i Mozambiku; dł. 2660 km; wypływa z płaskowyżu Lunda; uchodzi deltą do Kanału Mozambickiego (O. Indyjski); liczne wodospady, największy Wodospad Wiktorii; gł. dopływy pr.: Kuando, Shangani, l żywiec.
Informacje ZAMBOANGA:
Opis m. w Filipinach, na pd.-zach. wybrzeżu wyspy Mindanao, nad cieśn. Basilan; 159 tys. mieszk.; port handlowy; przem. drzewny, spożywczy; rzemiosło; ośr. turystyczny żywiec.
Informacje ZAKINTHOS:
Opis wyspa grecka w archipelagu Wysp Jońskich, na M. Jońskim; 402,1 km2, 33 tys. mieszk.; uprawa zbóż, drzew owocowych; obszar turystyczny; gł. m. Zakinthos; w staroż. wchodziła w skład Związku Ateńskiego żywiec.
Informacje Zalew Wiślany:
Opis leży akwen, którego walory gospodarcze, jak i turystyczne dotychczas nie zostały w pełni wykorzystane. Ostatnia wojna nadzwyczajnie okrutnie obeszła się z miejscowościami leżącymi u jego brzegów żywiec.