Czy przydatne?

Definicja Żuławy

Gdzie jest ŻUŁAWY Zapleczem rolniczym Trójmiasta jest najniżej położony, depresyjny region Polski - Żuławy Wiślane. Na aktualny krajobraz pracowało sporo pokoleń holenderskich osadników, po których pozostały liczne ślady kultury i najliczniejsze w Europie zabytki hydrotechniczne: kanały, groble i śluzy. Dziś Żuławy są nazywane małą ojczyzną wielu narodów. Delta Wisły zaprasza do turystyki i wędkowania na 300 km szlaków wodnych. Atrakcje krajoznawcze łączą się tu z bogatą architekturą i niezwykłą historią osadnictwa, które najlepiej prześledzić w Muzeum Żuławskim w Nowym Dworze Gdańskim, będącym centralnym punktem współczesnego Szlaku Mennonitów.MennoniciNależący do protestanckiej sekty mennonici przybyli na te tereny w XVI wieku z Holandii, gdzie byli prześladowani, znajdując w ówczesnej Rzeczypospolitej tolerancyjny dom aż do II wojny światowej. Zagospodarowali podmokłe tereny, które teraz, pocięte siecią kanałów i rowów melioracyjnych, oddzielonych groblami i śluzami, nazywa się Małą Holandią. Ich domy wyróżniały się na tle dotychczasowych wsi, bo były budowane na sztucznych wzniesieniach, a zagrody na planie prostokąta mieściły pod jednym dachem pomieszczenia mieszkalne, spichlerz i chlew. Miało to na celu ochronę gospodarstw przed zalaniem poprzez wylewające rzeki. Domy podcieniowe o konstrukcji szkieletowej wypełniano specjalną cegłą, zwaną holenderką, a na każdym z nich umieszczano gmerk - symbol złożony z kombinacji linii i okręgów. Powyżej 100 zabytkowych wiatraków i podcieniowych domów z holenderskich zagród zachowało się we wsiach po dwóch stronach Szkarpawy: Żuławkach, Drewnicy, i Nowej Kościelnicy

Czym jest Żuławy znaczenie w Słownik geografia Z .

Informacje ZELANDIA:
Opis największa wyspa duńska, położona pomiędzy cieśn.: Ogromny Bełt i Sund; 7 tys. km2, 2 mln mieszk.; różnorodny przem.; obszar rolniczy; kąpieliska morskie; przeprawa mostowo-tunelowa na Fionię żuławy.
Informacje Zamek W Mirowie:
Opis przypomina dzieje innych Orlich Gniazd. Murowana warownia powstała za czasów Kazimierza Wielkiego. Jednakże... Następne badania naukowe i wykopaliska archeologiczne sugerują, Iż wały ziemne i fosa żuławy.
Informacje ŻNIN:
Opis m. powiatowe w woj. kujawsko-pomorskim, na Pojezierzu Gnieźnieńskim; 14,1 tys. mieszk.; przem. maszynowy, spożywczy; ośr. turystyczny; prawa miejskie 1263; Muzeum Ziemi Pałuckiej żuławy.
Informacje ŻYWIECKIE, JEZIORO ŻYWIECKIE:
Opis Tresneński Zbiornik Wodny; zbiornik retencyjny na Sole; 1000 ha; wokół liczne ośrodki wypoczynkowe; elektrownia wodna o mocy 21 MW; uruchomiony 1967 żuławy.
Informacje ZEGRZYŃSKIE, JEZIORO ZEGRZYŃSKIE:
Opis Zalew Zegrzyński; zbiornik retencyjny na Narwi, w woj. mazowieckim; 3300 ha; zbudowany 1963; elektrownia wodna o mocy 20 MW; ośrodki wypoczynkowe żuławy.