Czy przydatne?

Definicja Zamość

Gdzie jest ZAMOŚĆ Dla wielu Polaków Zamość to w pierwszej kolejności niezdobyta sarmacka fortalicja. Takie skojarzenie zawdzięcza miasto Sienkiewiczowi, który barwnie opisał rolę siedemnastowiecznego Zamościa na kartach Trylogii. Któż, dzięki pisarzowi, nie pamięta trzeciego ordynata zamojskiego o przydomku Sobiepan? Któż nie pamięta komicznej sceny darowania Niderlandów? Miasto, mimo burz dziejowych, poprzez jakie przechodziło, zachowało się w imponującym stanie. Poddane rewaloryzacji, świeci pierwotnym blaskiem. Budowany na zlecenie kanclerza Jana Zamoyskiego od podstaw, wg renesansowej koncepcji „miasta idealnego”, Zamość należy do najlepiej zachowanych tego typu miast w Europie. Miasto pomyślane zostało poprzez założyciela jako stolica jego latyfundium, a zarazem istotny pkt. na handlowej mapie Rzeczypospolitej. Dzięki nadawanym poprzez ordynatów i potwierdzanym poprzez króla licznym przywilejom handlowym w mieście osiedlili się przedstawiciele wielu nacji (między innymi Ormianie, Grecy, Żydzi, Włosi, Niemcy). Stało się także istotnym ośrodkiem edukacji i kultury. Akademię Zamojską założono już w roku 1595, a zachowany do dziś gmach uczelni to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Zaprojektowano Zamość (włoski architekt Bernardo Morando) jako funkcjonalne i niezbyt ogromne, bezpieczne miasto – nowoczesne fortyfikacje opasywały je w formie pięciobocznego szańca z bastionami i trzema bramami (długość miasta ok. 600 m, szerokość 400 m). W momencie Królestwa Kongresowego fortyfikacje te znacząco unowocześniono, lecz już w roku 1866 z racji na ich przestarzałość wysadzono w powietrze. Ich pozostałości są jedną z atrakcji turystycznych. Inną, znacząco ciekawszą, stanowią urocze manierystyczne kamieniczki na wspaniałym Rynku Ogromnym, ze ślicznymi ormiańskimi ulokowanymi tuż przy ratuszu na czele. Kamieniczki te mają na frontach wspaniałe attyki, rzeźby i malowidła – to ich manierystyczne przeładowanie wprowadza do architektury Zamościa rys orientu. Kamieniczki te zachowały także autentyczne wnętrza – w jednej z nich, usytuowanej przy pierzei wschodniej, przetrwało wyposażenie apteki działającej tutaj od roku 1609. Sam ratusz, kilkakrotnie przebudowywany, jest wspaniałym symbolem manierystycznego Zamościa. Innym odpowiednikiem tego stylu jest kolegiata, pomyślana również jako mauzoleum Zamoyskich. -Trudno w kilku wyrazach opisać wystrój i wyposażenie tej znakomitej świątyni – jest przecież jednym z najwspanialszych renesansowych kościołów w Polsce. Zabytków faktycznie wartych uwagi jest w Zamościu dużo, spacerując po tym unikatowym mieście czujemy się czasem przeniesieni w epokę Stefana Batorego

Czym jest ZAMOŚĆ znaczenie w Słownik geografia Z .

Informacje ŻYWIECKA, KOTLINA ŻYWIECKA:
Opis kotlina w zach. części Beskidów Zach., w środk. biegu Soły; wys. do 400 m; Jez. Żywieckie; obszar rolniczy i turystyczny; gł. m. Żywiec zamość.
Informacje ZUG:
Opis jez. w środk. Szwajcarii, w dorzeczu rz. Reuss, na wys. 414 m; 38 km2, głęb. do 198 m zamość.
Informacje ZALĂU:
Opis m. w pn.-zach. Rumunii; 63 tys. mieszk.; przem. maszynowy, materiałów budowlanych, odzieżowy, drzewny zamość.
Informacje ZAPOROŻE:
Opis Aleksandrowsk; m. obwodowe na Ukrainie, nad Dnieprem; 790 tys. mieszk.; port rzeczny; przem. maszynowy, samochodowy, elektrotechniczny, chemiczny, hutnictwo żelaza; zał. 1770; w pobliżu elektrownia zamość.
Informacje ZWICKAU:
Opis m. w Niemczech (Saksonia), na przedgórzu Rudaw; 102 tys. mieszk.; przem. metalowy, maszynowy, elektrotechniczny, włókienniczy; zabytkowe budowle; daw. osada słowiańska zamość.