Czy przydatne?

Definicja Zamość

Gdzie jest ZAMOŚĆ Dla wielu Polaków Zamość to w pierwszej kolejności niezdobyta sarmacka fortalicja. Takie skojarzenie zawdzięcza miasto Sienkiewiczowi, który barwnie opisał rolę siedemnastowiecznego Zamościa na kartach Trylogii. Któż, dzięki pisarzowi, nie pamięta trzeciego ordynata zamojskiego o przydomku Sobiepan? Któż nie pamięta komicznej sceny darowania Niderlandów? Miasto, mimo burz dziejowych, poprzez jakie przechodziło, zachowało się w imponującym stanie. Poddane rewaloryzacji, świeci pierwotnym blaskiem. Budowany na zlecenie kanclerza Jana Zamoyskiego od podstaw, wg renesansowej koncepcji „miasta idealnego”, Zamość należy do najlepiej zachowanych tego typu miast w Europie. Miasto pomyślane zostało poprzez założyciela jako stolica jego latyfundium, a zarazem istotny pkt. na handlowej mapie Rzeczypospolitej. Dzięki nadawanym poprzez ordynatów i potwierdzanym poprzez króla licznym przywilejom handlowym w mieście osiedlili się przedstawiciele wielu nacji (między innymi Ormianie, Grecy, Żydzi, Włosi, Niemcy). Stało się także istotnym ośrodkiem edukacji i kultury. Akademię Zamojską założono już w roku 1595, a zachowany do dziś gmach uczelni to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Zaprojektowano Zamość (włoski architekt Bernardo Morando) jako funkcjonalne i niezbyt ogromne, bezpieczne miasto – nowoczesne fortyfikacje opasywały je w formie pięciobocznego szańca z bastionami i trzema bramami (długość miasta ok. 600 m, szerokość 400 m). W momencie Królestwa Kongresowego fortyfikacje te znacząco unowocześniono, lecz już w roku 1866 z racji na ich przestarzałość wysadzono w powietrze. Ich pozostałości są jedną z atrakcji turystycznych. Inną, znacząco ciekawszą, stanowią urocze manierystyczne kamieniczki na wspaniałym Rynku Ogromnym, ze ślicznymi ormiańskimi ulokowanymi tuż przy ratuszu na czele. Kamieniczki te mają na frontach wspaniałe attyki, rzeźby i malowidła – to ich manierystyczne przeładowanie wprowadza do architektury Zamościa rys orientu. Kamieniczki te zachowały także autentyczne wnętrza – w jednej z nich, usytuowanej przy pierzei wschodniej, przetrwało wyposażenie apteki działającej tutaj od roku 1609. Sam ratusz, kilkakrotnie przebudowywany, jest wspaniałym symbolem manierystycznego Zamościa. Innym odpowiednikiem tego stylu jest kolegiata, pomyślana również jako mauzoleum Zamoyskich. -Trudno w kilku wyrazach opisać wystrój i wyposażenie tej znakomitej świątyni – jest przecież jednym z najwspanialszych renesansowych kościołów w Polsce. Zabytków faktycznie wartych uwagi jest w Zamościu dużo, spacerując po tym unikatowym mieście czujemy się czasem przeniesieni w epokę Stefana Batorego
Informacje ZˇBKOWICE ŚLˇSKIE:
Opis dolnośląskim, nad Budzówką, na Przedgórzu Sudeckim; 17,2 tys. mieszk.; przem. dokładny, szklarski, spożywczy; prawa miejskie przed 1287; zabytkowe budowle, między innymi klasztor Dominikanów zamość co znaczy.
Informacje Zamek Olsztyn:
Opis zamku Przymiłowice - późniejszym Olsztynie - pochodzi z 1306 roku. Wzniesiony na miejscu drewnianego grodu, został rozbudowany niemal od podstaw w latach 1349-59 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego zamość krzyżówka.
Informacje Zamek Smoleń:
Opis Smoleń, wznoszącego się na wzgórzu o wysokości 486 m n.p.m., zwanego dawniej Pilicą, wiąże się ściśle z dziejami urokliwej miejscowości - Pilicy. W czasach, gdy panowie tych ziem budowali zamek zamość co to jest.
Informacje ZIEMIA OGNISTA:
Opis krańca Ameryki Pd., w Chile i Argentynie; 73,7 tys. km2; oddzielony od kontynentu Cieśn. Magellana; największa wyspa Ziemia Ognista; wys. do 2469 m; wydobycie ropy naftowej, rud miedzi, złota; obszar zamość słownik.
Informacje ZAGRZEB:
Opis Zagreb; stol. Chorwacji, nad Sawą; 691 tys. mieszk.; port lotniczy; gł. ośr. gospodarczy państwie; różnorodny przem.; zabytkowe budowle, między innymi barokowe pałace zamość czym jest.

Czym jest ZAMOŚĆ znaczenie w Słownik geografia Z .

  • Dodano:
  • Autor: