Czy przydatne?

Definicja Smoleń Zamek

Gdzie jest ZAMEK SMOLEŃ Historia zamku Smoleń, wznoszącego się na wzgórzu o wysokości 486 m n.p.m., zwanego dawniej Pilicą, wiąże się ściśle z dziejami urokliwej miejscowości - Pilicy. W czasach, gdy panowie tych ziem budowali zamek, Pilica usytuowana była bliżej jego murów. Po ponownej lokacji miasteczko oddaliło się od zamku, a on sam został opuszczony już w XVI wieku.Początki zamku Smoleń giną w mrokach średniowiecza ok. XIII wieku. Zamek powstał na fundamentach starszego grodziska, datowanego na XI wiek. Najnowsze badania archeologiczne pozwoliły ustalić funkcjonowanie w tym miejscu na przełomie XIII i XIV wieku nie tylko zamku, lecz całego mechanizmu umocnień, składającego się z: zamku Smoleń, niedokończonych umocnień w Zegarowych Skałach, fortyfikacji na Górze Biśnik i Grodzisku. Jest również prawdopodobne, Iż zamek Smoleń w roku 1241 zniszczyli Tatarzy. Powodem zniszczeń mógł być również konflikt między księciem wrocławskim, Henrykiem Brodatym, a księciem mazowiecko-kujawskim, Konradem, o spadek po Leszku Białym.Zamek murowany został zbudowany poprzez Ottona z Pilczy herbu Topór, na miejscu zniszczonej starszej warowni, założonej poprzez Jana z Pilicy, herbu Topór, kasztelana radomskiego. W posiadaniu rodziny Toporczyków--Pileckich Smoleń był aż do 1561 roku. Z zamkiem związana jest także postać Elżbiety Pileckiej, która po Zgonu swego pierwszego męża, Wincentego z Granowa, została żoną króla Władysława Jagiełły.W 1570 roku włości pilickie kupił Filip Padniewski, czyniąc prezent swemu bratu, Wojciechowi. Wojciech Padniewski założył jednak własną rezydencję nie w Smoleniu, a na folwarku pod zamkiem. Wkrótce także zaczął w pobliskiej Pilicy budowę nowego pałacu w stylu renesansowym. Dzieła zniszczenia zamku Smoleń dokonali Szwedzi, a Austriacy w 1787 roku rozebrali część murów, szukając budulca pod komorę celną. Ruiny ucierpiały także w trakcie walk w grudniu 1914 roku. Dziś Smoleń jest trwałą, zabezpieczoną ruiną

Czym jest Zamek Smoleń znaczenie w Słownik geografia Z .

Informacje ?ZM?T:
Opis m. w pn.-zach. Turcji, nad zat. Izmirską (morze Marmara); 217 tys. mieszk.; ośr. adm. ilu Kocaeli; port handlowy i rybacki; przem. rafineryjny, celulozowo-papierniczy, chemiczny; ruiny cytadeli zamek smoleń.
Informacje Zamek W Mirowie:
Opis przypomina dzieje innych Orlich Gniazd. Murowana warownia powstała za czasów Kazimierza Wielkiego. Jednakże... Następne badania naukowe i wykopaliska archeologiczne sugerują, Iż wały ziemne i fosa zamek smoleń.
Informacje ŻYTOMIERZ:
Opis Żytomyr; m. obwodowe na Ukrainie, nad rz. Teterew; 277 tys. mieszk.; przem. metalowy, maszynowy, lekki, chemiczny; prawa miejskie przed 1441; zabytkowe budowle zamek smoleń.
Informacje ZIELONE, GÓRY ZIELONE:
Opis pasmo górskie w Kanadzie i USA, w pn. części Appalachów; najwyższy szczyt Mansfield (wys. 1339 m zamek smoleń.
Informacje ZAJSAN:
Opis jez. w Kazachstanie, na rzece Irtysz, utworzone pomiędzy górami: Ałtaj i Tarbagataj; 5510 km2; stanowi część Zbiornika Buchtarmskiego zamek smoleń.