Definicja Tatry
Gdzie jest TATRY
Jak powstały TatryW karbonie (360-290 mln lat temu) nastąpiły bardzo intensywne hercyńskie ruchy tektoniczne, które wywołały wypiętrzenie krystalicznych skał powyżej wiekowe osady materiału skalnego. Owe Pratatry przed wypiętrzeniem kształtowały się pod powierzchnią ziemi. Moment permu (290-250 mln lat temu), to czas wzmożonej erozji pierwotnych Tatr. Sprzyjał temu ciepły klimat. W dolinach tworzyły się osady o dużej miąższości. Widoczne po południowej stronie Tatr zlepieńce i piaskowce są skałami z tamtego okresu. Pod koniec permu Tatry były… równiną, być może tylko lekko pofałdowaną. W triasie (250-210 mln lat temu) na równinę wtargnęło morze – Ocean Tetydy. Ciepłe wody od północnej strony dzisiejszych Tatr były w miarę płytkie, z kolei od południa głębokie. Miało to ważny wpływ na tworzenie się skał osadowych. Z osadów rzecznych powstały piaskowce kwarcytowe, a ze szczątków różnych morskich organizmów odmiany skał wapiennych. Pod koniec triasu morze stawało się coraz płytsze, aż nareszcie ustąpiło z części północnej. W momencie jury (210-140 mln lat temu) tatrzańskie laguny i dawne zalewiska zaczęły pękać. Jednolity dotąd region został pocięty uskokami tektonicznymi. Ocean Tetydy ponownie wkroczył nad Tatry. W kredzie (140-65 mln lat temu) morze stało się płytsze, po raz następny wymienił się skład żywych organizmów tworzących wapienne skały osadowe, a pod ziemią zaczął się bardziej intensywny ruch skał. Między uskokami doszło do fałdowań, które przyczyniły się do stworzenia gór Kaukazu, Alp i Karpat. Mechanizm ten został spowodowany poprzez dryf kontynentów. Płyta afrykańska zbliżyła się do płyty euroazjatyckiej i w wyniku działania wielkich sił narodziły się Tatry. W trakcie tego procesu masy skał były przesuwane z miejsca na miejsce, fałdowane i przecinane uskokami. Trzeciorzęd (65-2,4 mln lat temu) rozpoczął się w Tatrach następną kąpielą w morzu. Pagórkowaty region, porośnięty palmami, migdałowcami i innymi roślinami tropikalnymi, zanurzył się „na chwilę” w morzu. Wtedy także powstał charakterystyczny, widoczny w wielu miejscach Podhala układ warstw osadów skalno-ilastych, zwany fliszem karpackim. W trzeciorzędzie Tatry stały się ponownie wysokimi wierchami. Między wypiętrzeniami powstały zapadliska śródgórskie: region Kotliny Nowotarskiej, Orawy i Liptowa. Czwartorzęd (od 2,4 mln lat temu do dzisiaj) to czas kształtowania się znanych nam Tatr. Góry wypiętrzały się, ulegały erozji, ponownie podnosiły, co skutkowało wnikaniem wód w spękania skał osadowych. Tak powstały jaskinie w wapiennych Tatrach Zachodnich, Bielskich i Niżnych. Ok. 900 tys. lat temu klimat się oziębił. Na region dzisiejszej Polski nasunął się lądolód skandynawski. W Tatrach utworzył się lokalny lodowiec. Lód, mróz, topnienie i masy wody niosące materiał skalny utworzyły współczesną rzeźbę Tatr
Czym jest TATRY znaczenie w Słownik geografia T .
- Informacje TAIZZ:
- Opis Jemenie, na wys. 1200 m; zespół miejski 452 tys. mieszk.; ośr. adm. okręgu Taizz; przem. włókienniczy, hutnictwo aluminium; rzemiosło; w pobliżu złoża węgla kamiennego i rud miedzi; zabytkowe budowle tatry.
- Informacje TALAVERA DE LA REINA:
- Opis m. w środk. Hiszpanii (Kastylia-La Mancha), nad Tagiem; 78 tys. mieszk.; przem. ceramiczny, włókienniczy, spożywczy; zabytkowe budowle; w pobliżu zbiornik retencyjny na Tagu tatry.
- Informacje TEPIC:
- Opis m. w zach. Meksyku, w Sierra Madre Zach.; 211 tys. mieszk.; stol. stanu Nayarit; przem. włókienniczy, skórzany, cukrowniczy; na terytorium uprawa zbóż, tytoniu, bawełny tatry.
- Informacje TYLER:
- Opis m. w stanach zjednoczonych ameryki (Teksas); 89 tys. mieszk.; przem. metalowy, petrochemiczny, spożywczy; ośr. regionu wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego tatry.
- Informacje TISTA:
- Opis rz. w Indiach i Bangladeszu; dł. 400 km; wypływa w Himalajach; pr. dopływ Brahmaputry tatry.