Czy przydatne?

Definicja Szyndzielnia

Gdzie jest SZYNDZIELNIA Położone kilka kilometrów od Bielska-Białej Szyndzielnia i Klimczok pełnią rolę miejskiego parku. Blisko tu, łatwy dojazd, niewielka wysokość gór i nieskomplikowana topografia. Na zachodnich stokach Szyndzielni (1028 m n.p.m.) znajduje się, co prawda, rezerwat leśny, lecz okolica, aczkolwiek malownicza, nie sprawia wrażenia dzikiej i niedostępnej. Osiągnięcie wierzchołka ułatwia oddana do użytku w latach 50. XX wieku kolejka gon-dolowa, a posiłek i nocleg oferuje schronisko na Szyndzielni, zbudowane poprzez bielskiego architekta, Karola Korna. Powstało ono z inicjatywy niemieckiego Towarzystwa Beskidzkiego (Beskidenverein), a uroczystego otwarcia dokonano 18 lipca 1897 roku. W 1907 roku w okolicy gmachu schroniska wybudowano dodatkowo drewniany szwajcarski domek. Zainstalowano również sygnaturkę, wskazującą turystom drogę w trakcie trudnych warunków atmosferycznych. Schronisko na Szyndzielni stanowi bazę wypadową w kierunku Szczyrku, Brennej, Wapieni-cy i Bystrej Śląskiej. Przy dobrej pogodzie z Szyndzielni można dostrzec Tatry.Kilkanaście min. marszu górskim szlakiem i zza drzew wyłania się Klimczok (1117 m n.p.m.), charakterystyczny szczyt Beskidu Śląskiego, oddzielony od Trzech Kopców (1080 m n.p.m.) Przełęczą Siodło. Raptem parę metrów poniżej szczytu stoi następne schronisko PTTK, powstałe w 1867 roku. Wtedy budynek pełnił funkcję domku myśliwskiego. Kilkanaście lat potem nazywano go „Klementynówką", od nazwiska jego kolejnej właścicielki, Klementyny von Primavesi. Schronisko na Klimczoku trzykrotnie płonęło. Dopiero w 1914 roku wybudowano solidny budynek na murowanych fundamentach. Dziś funkcjonuje tu nowoczesne, wygodne schronisko turystyczne z różnymi atrakcjami: basenem na świeżym powietrzu, ścianką wspinaczkową, wypożyczalnią rowerów górskich i orczykowym wyciągiem narciarskim.Szczyt Klimczok kojarzy się z na wpół legendarnym rozbójnikiem beskidzkim, Mateuszem Klimczokiem, który - wg jednej legendy - urodził się w Lipowej, wsi nieopodal Szczyrku, a wg innej - na zamku w Bielsku. Tutaj także jako arystokratyczne dziecko z nieprawego łoża dorastał, na tyle co najmniej, aby poznać różne tajne korytarze i tunele, podobno łączące zamek z jego późniejszymi leśnymi kryjówkami.Klimczok w ludowych podaniach i bajkach był bardzo przyzwoitym zbójnikiem - biedni zawsze mogli liczyć na jego pomoc. Własne łupy ukrywał w górskich jaskiniach. Jedna z nich, pod szczytem Trzech Kopców, nazywana jest Grotą Klimczoka. To najdłuższa jaskinia w Beskidach, ma powyżej 1200 m długości. Tworzy ją labirynt korytarzy i komór. Różnica pomiędzy najwyższym i najniższym punktem wynosi powyżej 30 m. Jaskinia jest otwarta, można do niej wejść, ale najlepiej zwiedzać ją w towarzystwie doświadczonego grotołaza
Informacje SARESKIE, JEZIORO SARESKIE:
Opis jez. w Tadżykistanie, w Pamirze, na wys. 3263 m; 79,6 km2, głęb. do 500 m; powstało w 1911 na rzece Murgab wskutek trzęsienia ziemi szyndzielnia co znaczy.
Informacje SAINT VINCENT:
Opis Zat. Świętego Wincentego; zat. O. Indyjskiego u pd. wybrzeża Australii; szer. u wejścia 75 km, głęb. do około 50 m; przed wejściem Wyspa Kangura; porty: Adelaide, Port Wakefield, Edithburgh szyndzielnia krzyżówka.
Informacje SAN MARTÍN:
Opis chilijskie O´Higgins; jez. w Argentynie i Chile, w Andach Patagońskich; 1013 km2; wpływa lodowiec górski O´Higgins; odpływ poprzez rz. Pescua do O. Spokojnego szyndzielnia co to jest.
Informacje STEVENAGE:
Opis m. w W. Brytanii (Anglia), obok Londynu; 67 tys. mieszk.; przem. elektroniczny; od 1946 miasto ogród szyndzielnia słownik.
Informacje SURA:
Opis rz. w europejskiej części Rosji; dł. 841 km; pr. dopływ Wołgi; przepływa poprzez m. Szumerla szyndzielnia czym jest.

Czym jest Szyndzielnia znaczenie w Słownik geografia S .

  • Dodano:
  • Autor: