Czy przydatne?

Definicja Szczyrk

Gdzie jest SZCZYRK Szczyrk jest najpopularniejszym centrum sportów zimowych w Beskidzie Śląskim. Na stokach okolicznych gór wytyczono powyżej 60 km narciarskich tras - od łatwych, dla początkujących, do najtrudniejszych, umożliwiających rozgrywanie międzynarodowych zawodów w slalomie czy biegu zjazdowym. To predestynuje Szczyrk do miana narciarskiej stolicy Polski - jak chcą lokalni patrioci, a z czym niewątpliwie nie zgadzają się miłośnicy Zakopanego. Sportowa kariera Szczyrku, małej, zagubionej w beskidzkich lasach wioski, rozpoczęła się w latach 50. XX wieku z chwilą wybudowania wyciągu krzesełkowego na Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Pod względem znaczenia dla narciarskiego ruchu wyciąg na Skrzyczne można porównać tylko do kolejki na Kasprowy Wierch. Ze Szczyrku na szczyt Skrzycznego jest powyżej 700 m wysokości. Wyciąg pokonuje je w kilkanaście min.. Pozostałe wyciągi w Szczyrku przewożą pośrodku godziny ok. 15 tys. turystów. Ruch, jak na narciarską stolicę przystało...W samochodowym korku w trakcie dojazdu, w tłoku na parkingu, w kolejce na wyciąg, w karczemnej wrzawie przy piwie warto się zastanowić, dlaczego Szczyrk tak się właśnie nazywa. Może to woda w potokach tak tu „scyrkała" lub owce na hali „scyrkały dzwonkami"? Woda w potokach jeszcze jest tu, owce także się gdzieś uchowały, „scyrka-jące" narzędzia rolnicze trafiające na kamienie również są jeszcze w zastosowaniu. Jednak by odnaleźć ślady dawnej, zagubionej w górach osady, trzeba już nie uważnego obserwatora, a wręcz detektywa. Dawnego Szczyrku już prawie nie ma. Może nie ma za czym szczególnie tęsknić? Wielki ruch turystyczny przynosi duże zyski właścicielom coraz piękniejszych kwater, hoteli, restauracji i wyciągów narciarskich
Informacje S?O JO?O DEL REI:
Opis m. we wsch. Brazylii (Minas Gerais); 79 tys. mieszk.; przem. włókienniczy, spożywczy, hutnictwo cyny; wydobycie złota, rud manganu, cyny szczyrk co znaczy.
Informacje SAINT LOUIS:
Opis zjednoczonych ameryki (Missouri), nad rz. Missisipi; 338 tys. mieszk.; port rzeczny; przem. samochodowy, taboru kolejowego, petrochemiczny, farmaceutyczny; zał. 1764 poprzez francuskich kupców z szczyrk krzyżówka.
Informacje SANOK:
Opis podkarpackim, w Bieszczadach Wsch., nad Sanem; 42,4 tys. mieszk.; przem. samochodowy, materiałów budowlanych, gumowy, spożywczy; prawa miejskie 1339; zabytkowe budowle; w pobliżu złoża ropy naftowej szczyrk co to jest.
Informacje SANOCKO-TURCZAŃSKIE, GÓRY SANOCKO-TURCZAŃSKIE:
Opis Beskidzie Wsch., w Polsce i na Ukrainie, pomiędzy dolinami Sanu i Stryja; po stronie polskiej znajdują się G. Słonne i pasmo Żukowa; zapory wodne na sanie; ośrodki turystyczno-wypoczynkowe; gł. m szczyrk słownik.
Informacje SARH:
Opis do 1976 Fort-Archambault; m. w pd. Czadzie, nad rz. Szari; 88 tys. mieszk.; ośr. prefektury Moyen-Char; przem. włókienniczy, spożywczy; na terytorium uprawa bawełny szczyrk czym jest.

Czym jest Szczyrk znaczenie w Słownik geografia S .

  • Dodano:
  • Autor: