Czy przydatne?

Definicja Szczyrk

Gdzie jest SZCZYRK Szczyrk jest najpopularniejszym centrum sportów zimowych w Beskidzie Śląskim. Na stokach okolicznych gór wytyczono powyżej 60 km narciarskich tras - od łatwych, dla początkujących, do najtrudniejszych, umożliwiających rozgrywanie międzynarodowych zawodów w slalomie czy biegu zjazdowym. To predestynuje Szczyrk do miana narciarskiej stolicy Polski - jak chcą lokalni patrioci, a z czym niewątpliwie nie zgadzają się miłośnicy Zakopanego. Sportowa kariera Szczyrku, małej, zagubionej w beskidzkich lasach wioski, rozpoczęła się w latach 50. XX wieku z chwilą wybudowania wyciągu krzesełkowego na Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Pod względem znaczenia dla narciarskiego ruchu wyciąg na Skrzyczne można porównać tylko do kolejki na Kasprowy Wierch. Ze Szczyrku na szczyt Skrzycznego jest powyżej 700 m wysokości. Wyciąg pokonuje je w kilkanaście min.. Pozostałe wyciągi w Szczyrku przewożą pośrodku godziny ok. 15 tys. turystów. Ruch, jak na narciarską stolicę przystało...W samochodowym korku w trakcie dojazdu, w tłoku na parkingu, w kolejce na wyciąg, w karczemnej wrzawie przy piwie warto się zastanowić, dlaczego Szczyrk tak się właśnie nazywa. Może to woda w potokach tak tu „scyrkała" lub owce na hali „scyrkały dzwonkami"? Woda w potokach jeszcze jest tu, owce także się gdzieś uchowały, „scyrka-jące" narzędzia rolnicze trafiające na kamienie również są jeszcze w zastosowaniu. Jednak by odnaleźć ślady dawnej, zagubionej w górach osady, trzeba już nie uważnego obserwatora, a wręcz detektywa. Dawnego Szczyrku już prawie nie ma. Może nie ma za czym szczególnie tęsknić? Wielki ruch turystyczny przynosi duże zyski właścicielom coraz piękniejszych kwater, hoteli, restauracji i wyciągów narciarskich
Informacje STRZELECKIEGO, GÓRY STRZELECKIEGO:
Opis pasmo wzgórz w Australii (Wiktoria); średnia wys. 300 m; hodowla bydła szczyrk co znaczy.
Informacje STOCKTON-ON-TEES:
Opis Anglia), w pobliżu ujścia rz. Tees do M. Północnego; 83 tys. mieszk.; przem. maszynowy, środków transportu, chemiczny, hutnictwo żelaza; 1825 uruchomiona pierwsza w świecie linia kolejowa do szczyrk krzyżówka.
Informacje SHREWSBURY:
Opis m. w W. Brytanii (Anglia), nad rz. Severn; 67 tys. mieszk.; przem. maszynowy, taboru kolejowego, elektrotechniczny, spożywczy; zabytkowe budowle szczyrk co to jest.
Informacje SAKIKDA:
Opis daw. Philippeville, Sukajkida; m. w pn.-wsch. Algierii, nad M. Śródziemnym; 180 tys. mieszk.; port rybacki; przem. metalowy, rafineryjny, włókienniczy, rybny; w pobliżu wydobycie rud żelaza i rtęci szczyrk słownik.
Informacje SINDELFINGEN:
Opis m. w Niemczech (Badenia-Wirtembergia), na pd.-zach. od Stuttgartu; 61 tys. mieszk.; przem. samochodowy (Mercedes), elektroniczny (IBM), dokładny szczyrk czym jest.

Czym jest Szczyrk znaczenie w Słownik geografia S .

  • Dodano:
  • Autor: