Czy przydatne?

Definicja Stoczek

Gdzie jest STOCZEK W założonym w XIV wieku poprzez warmińskiego biskupa Hermana z Pragi Stoczku jest Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Pokoju. Do 1945 roku wieś znana była jako Springborn (źródło), toteż poprzez stulecia nazwę wiązano z Matką Boską jako źródłem pokoju.W XVII wieku, w konsekwencji trwających wojen z Turcją, Rosją i Szwecją, ziemie północne Rzeczypospolitej, w tym diecezja warmińska, znacznie ucierpiały. W trakcie zwołanej poprzez Władysława IV konferencje Czcigodnych Biskupów szukano metody, aby wreszcie zapanował pokój. Jednym z uczestników spotkania był biskup Mikołaj Szyszkowski, który zaproponował wzniesienie w miejscu wskazanym poprzez Boga kościoła ku czci Matki Pokoju. Uroczyście przysiągł, Iż z dniem końca wojny taką świątynię ufunduje. Gdy więc w 1635 roku w Sztumskiej Wsi został zawarty pokój ze Szwecją, biskup wyczekiwał wskazania boskiego. Okazało się nim cudowne uzdrowienie syna burmistrza Lidzbarka właśnie w Stoczku. W latach 1639-1641 postawiono tam kościół w kształcie rotundy, otoczony potem krużgankami, z prezbiterium, kaplicami i dzwonnicami. We wnętrzach w XVIII wieku postawiono wykonany poprzez Krzysztofa Peuckera ołtarz kluczowy z obrazem Matki Boskiej Stoczkowskiej (kopia obrazu Salus Populi Romani), koronowany poprzez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1983 roku.Apogeum pielgrzymkowej popularności Stoczek przeżył w trakcie zaborów w I połowie XVIII wieku, ustępując jedynie sanktuarium w Świętej Lipce. Istotne dla Polaków było także późniejsze wydarzenie. W latach 1953-1954 władze komunistyczne uwięziły w klasztornej celi prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który powiedział potem: (...) w Stoczku na Warmii zrozumiałem znaczenie Matki Najświętszej w Kościele polskim jako siły jednoczącej (...)
Informacje SASSARI:
Opis m. we Włoszech (Sardynia); 114 tys. mieszk.; ośr. adm. prowincji Sassari; przem. maszynowy, cementowy, spożywczy; zabytkowe budowle stoczek co znaczy.
Informacje SZESZUPA:
Opis rz. w Polsce, na Litwie i Rosji (obw. kaliningradzki); dł. 298 km; wypływa na Pojezierzu Wschodniosuwalskim; l. dopływ Niemna; przepływa poprzez m. Kapsukas stoczek krzyżówka.
Informacje SABI:
Opis rz. w Zimbabwe i Mozambiku; dł. 640 km; źródła na płaskowyżu Maszona; uchodzi do Kanału Mozambickiego (O. Indyjski); wodospady; w dolnym biegu żeglowna stoczek co to jest.
Informacje SYRTA, MAŁA SYRTA:
Opis zat. M. Śródziemnego, u wybrzeży Afryki (Tunezja); dł. 90 km, szer. u wejścia 80 km, głęb. do 36 m; wyspy: Karkanna, Dżarba; porty: Safakis, Kabis, As-Suchajra stoczek słownik.
Informacje SAN JUAN:
Opis rz. w zach. Argentynie; dł. około 500 km; wypływa w Andach; dopływ Desaguadero; powstaje z połączenia Los Patos i Castano stoczek czym jest.

Czym jest Stoczek znaczenie w Słownik geografia S .

  • Dodano:
  • Autor: