Czy przydatne?

Definicja Stoczek

Gdzie jest STOCZEK W założonym w XIV wieku poprzez warmińskiego biskupa Hermana z Pragi Stoczku jest Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Pokoju. Do 1945 roku wieś znana była jako Springborn (źródło), toteż poprzez stulecia nazwę wiązano z Matką Boską jako źródłem pokoju.W XVII wieku, w konsekwencji trwających wojen z Turcją, Rosją i Szwecją, ziemie północne Rzeczypospolitej, w tym diecezja warmińska, znacznie ucierpiały. W trakcie zwołanej poprzez Władysława IV konferencje Czcigodnych Biskupów szukano metody, aby wreszcie zapanował pokój. Jednym z uczestników spotkania był biskup Mikołaj Szyszkowski, który zaproponował wzniesienie w miejscu wskazanym poprzez Boga kościoła ku czci Matki Pokoju. Uroczyście przysiągł, Iż z dniem końca wojny taką świątynię ufunduje. Gdy więc w 1635 roku w Sztumskiej Wsi został zawarty pokój ze Szwecją, biskup wyczekiwał wskazania boskiego. Okazało się nim cudowne uzdrowienie syna burmistrza Lidzbarka właśnie w Stoczku. W latach 1639-1641 postawiono tam kościół w kształcie rotundy, otoczony potem krużgankami, z prezbiterium, kaplicami i dzwonnicami. We wnętrzach w XVIII wieku postawiono wykonany poprzez Krzysztofa Peuckera ołtarz kluczowy z obrazem Matki Boskiej Stoczkowskiej (kopia obrazu Salus Populi Romani), koronowany poprzez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1983 roku.Apogeum pielgrzymkowej popularności Stoczek przeżył w trakcie zaborów w I połowie XVIII wieku, ustępując jedynie sanktuarium w Świętej Lipce. Istotne dla Polaków było także późniejsze wydarzenie. W latach 1953-1954 władze komunistyczne uwięziły w klasztornej celi prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który powiedział potem: (...) w Stoczku na Warmii zrozumiałem znaczenie Matki Najświętszej w Kościele polskim jako siły jednoczącej (...)
Informacje SENEGAL:
Opis nad O. Atlantyckim; 196,7 tys. km2, 10,3 mln mieszk.; stol. - Dakar i inne gł. m.: Thi?s, Kaolack, Ziguinchor; jednostka monetarna - frank CFA; region nizinny, wyż. do wys. 500 m; gł. rz.: Senegal stoczek co znaczy.
Informacje Spiskie Gniazdo:
Opis gniazdo” doskonale pasuje do Tatr Bielskich, oglądanych z okolic Kościeliska. Murań (1890 m n.p.m.), Hawrań (2152 m n.p.m.) i Płaczliwa Skała (2142 m n.p.m.) stoją w jednej linii, tworząc wspaniały stoczek krzyżówka.
Informacje Słowiński Park Narodowy:
Opis można poczuć się jak na prawdziwej pustyni, wędrując wydmami dochodzącymi nawet do 30 m wysokości, zaś Kraina w Kratę odkrywa dla nas tajemnice starego budownictwa szachulcowego.Słowiński Park stoczek co to jest.
Informacje S?O LEOPOLDO:
Opis m. w pd. Brazylii (Rio Grande do Sul); 209 tys. mieszk.; przem. metalowy, skórzany stoczek słownik.
Informacje SAINT PAUL:
Opis zjednoczonych ameryki, w zespole miejskim Minneapolis, nad Missisipi; 285 tys. mieszk.; stol. stanu Minnesota; port rzeczny; przem. maszynowy, papierniczy, poligraficzny, spożywczy; zał. 1838 stoczek czym jest.

Czym jest Stoczek znaczenie w Słownik geografia S .

  • Dodano:
  • Autor: