Czy przydatne?

Definicja Stoczek

Gdzie jest STOCZEK W założonym w XIV wieku poprzez warmińskiego biskupa Hermana z Pragi Stoczku jest Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Pokoju. Do 1945 roku wieś znana była jako Springborn (źródło), toteż poprzez stulecia nazwę wiązano z Matką Boską jako źródłem pokoju.W XVII wieku, w konsekwencji trwających wojen z Turcją, Rosją i Szwecją, ziemie północne Rzeczypospolitej, w tym diecezja warmińska, znacznie ucierpiały. W trakcie zwołanej poprzez Władysława IV konferencje Czcigodnych Biskupów szukano metody, aby wreszcie zapanował pokój. Jednym z uczestników spotkania był biskup Mikołaj Szyszkowski, który zaproponował wzniesienie w miejscu wskazanym poprzez Boga kościoła ku czci Matki Pokoju. Uroczyście przysiągł, Iż z dniem końca wojny taką świątynię ufunduje. Gdy więc w 1635 roku w Sztumskiej Wsi został zawarty pokój ze Szwecją, biskup wyczekiwał wskazania boskiego. Okazało się nim cudowne uzdrowienie syna burmistrza Lidzbarka właśnie w Stoczku. W latach 1639-1641 postawiono tam kościół w kształcie rotundy, otoczony potem krużgankami, z prezbiterium, kaplicami i dzwonnicami. We wnętrzach w XVIII wieku postawiono wykonany poprzez Krzysztofa Peuckera ołtarz kluczowy z obrazem Matki Boskiej Stoczkowskiej (kopia obrazu Salus Populi Romani), koronowany poprzez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1983 roku.Apogeum pielgrzymkowej popularności Stoczek przeżył w trakcie zaborów w I połowie XVIII wieku, ustępując jedynie sanktuarium w Świętej Lipce. Istotne dla Polaków było także późniejsze wydarzenie. W latach 1953-1954 władze komunistyczne uwięziły w klasztornej celi prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który powiedział potem: (...) w Stoczku na Warmii zrozumiałem znaczenie Matki Najświętszej w Kościele polskim jako siły jednoczącej (...)

Czym jest Stoczek znaczenie w Słownik geografia S .

Informacje SHAOGUAN:
Opis Szaokuan, m. w pd. Chinach (Guangdong), nad rz. Pej-ciang; 535 tys. mieszk.; przem. metalowy, chemiczny, hutnictwo żelaza i metali nieżelaznych stoczek.
Informacje ŚRÓDZIEMNE, MORZE ŚRÓDZIEMNE:
Opis pomiędzy Europą, Azją a Afryką; połączone Cieśn. Gibraltarską z O. Atlantyckim i cieśn. tureckimi z M. Czarnym; 2,5 mln km2, głęb. do 5121 m; zasolenie do 3,9%; większe wyspy: Sycylia, Kreta, Korsyka stoczek.
Informacje SETE LAGOAS:
Opis m. we wsch. Brazylii (Minas Gerais); 199 tys. mieszk.; przem. chemiczny, odzieżowy, spożywczy; w pobliżu wydobycie kryształu górskiego stoczek.
Informacje SAN CRISTOBAL:
Opis Makira; wyspa w kraju Wysp Salomona; 3,2 tys. km2, 22 tys. mieszk.; uprawa palmy kokosowej stoczek.
Informacje SULAJMANIJA:
Opis AS-, m. w pn.-wsch. Iraku, w G. Kurdystańskich; 689 tys. mieszk.; ośr. adm. muhafazy As-Sulajmanija, w Kurdyjskim Okręgu Administracyjnym; przem. cementowy, włókienniczy, tytoniowy; towar dywanów stoczek.