Czy przydatne?

Definicja Pieniężno

Gdzie jest PIENIĘŻNO Kolebką zebrania założonego w 1875 roku poprzez ojca Arnolda Janssena jest Holandia. Dziś misje werbistów działają w 60 państwach na całym świecie, a jedną z siedzib jest również Pieniężno. Klasztor oddziela od miasteczka wąwóz, poprzez który bystro przepływa rzeka Wałsza, przypominająca górski potok. Piękno doliny doceniono już w 1907 roku, mianując ją rezerwatem przyrody. Przed I wojną był tu ośrodek wypoczynkowy z muszlą koncertową, leśniczówką z basenem i stawy hodowlane dla niemieckiej śmietanki towarzyskiej.Początki werbistów w Pieniężnie sięgają 1920 roku, kiedy to od rodziny Krugerów odkupiono ziemię i przystąpiono do budowy domu klasztornego, na patrona obierając św. Wojciecha. Dwa lata potem otwarto niższe seminarium i do edukacji przystąpiło 21 uczniów wyznania katolickiego. Dynamiczny postęp placówki przerwała II wojna światowa. W latach 1939-1945 dorobek zagrabili Niemcy, potem Armia Czerwona. Werbiści odzyskali dorobek po wojnie, a odbudowany po zniszczeniach Dom św. Wojciecha w 1948 roku przekształcono na Wyższe Seminarium Duchowne Werbistów w Polsce. Do dziś wykształcono tu powyżej 600 misjonarzy. Po trwającej 8 lat nauce kapłani i bracia zakonni wyruszają w najodleglejsze zakątki świata, aby głosić wyraz boże, a wracając zwożą zza mórz pamiątki.Z inicjatywy ojców Józefa Seydy i Antoniego Koszorza w 1964 roku utworzono Muzeum Misyjno-Etnograficzne, gdzie zgromadzono powyżej 6 tys. eksponatów. Opowiada o nich barwnie kustosz zakonnik. Warto obejrzeć azjatyckie stroje ludowe, wyobrażenia Madonny, Chrystusa, fragmenty Drogi Krzyżowej dłuta indonezyjskich twórców, elementy codziennego użytku z Nowej Gwinei, instrumenty muzyczne, krzyże koptyjskie i mnóstwo innych tajemniczo wyglądających eksponatów.Herb PieniężnaNa błękitnym tle srebrny miecz św. Pawła skrzyżowany ze złotym kluczem św. Piotra, a między nimi trzy worki z mąką - takim herbem szczyci się Pieniężno, dawniej nazywane Melzak (niem. Mehlsack worek mąki). Apostołom dedykowano w średniowieczu kościół, na ruinach którego w 1897 roku wzniesiono nowy, neogotycki. Mąka zaś to znak zwyciężenia potopu szwedzkiego. Odpowiednio z legendą, Szwedzi, oblegając miasto, odcięli je od świata, chcąc w ten sposób doprowadzić ludzi do Zgonu głodowej. Ale mimo kurczących się zapasów nikt za murami nie myślał się poddawać. Gdy jednak widmo klęski stało się realne, postanowiono posłużyć się fortelem - wysypać na wrogów ostatni worek mąki. Szwedzi na ten widok odstąpili od ataku, myśląc, Iż w Pieniężnie są jeszcze duże zapasy żywności i miasta głodem nie wezmą

Czym jest Pieniężno znaczenie w Słownik geografia P .

Informacje PAND¬IM:
Opis Panaji, daw. Nova Goa; m. w pd.-zach. Indiach, nad M. Arabskim; stol. stanu Goa; 62 tys. mieszk.; port handlowy, rybacki i lotniczy; przem. spożywczy; rzemiosło; na terytorium uprawa palmy kokosowej pieniężno.
Informacje PRYŁUKI:
Opis m. w pn. Ukrainie (obw. czernihowski), nad rz. Udaj; 60 tys. mieszk.; przem. maszynowy, chemiczny, drzewny, lekki pieniężno.
Informacje PAWIA:
Opis Lombardia), nad rz. Ticino; 71 tys. mieszk.; ośr. adm. prowincji Pawia; gł. w państwie ośr. produkcji maszyn włókienniczych; zabytkowe budowle; VI-VIII w. stol. królestwa Longobardów pieniężno.
Informacje PORT ARTHUR:
Opis zjednoczonych ameryki (Teksas), w zespole miejskim Beaumont, nad jez. Sabine (połączony kanałem z Zat. Meksykańską; 57 tys. mieszk.; port wywozu ropy i produktów naftowych; przem. petrochemiczny pieniężno.
Informacje PROSZOWICE:
Opis m. powiatowe w woj. małopolskim, nad Szreniawą; 6 tys. mieszk.; ośr. usługowy dla rolnictwa; drobny przem.; prawa miejskie 1358-1870 i od 1923 pieniężno.