Czy przydatne?

Definicja Pasłęka

Gdzie jest PASŁĘKA Jedną z najdłuższych rzek Mazur jest Pasłęka (211 km) - eldorado bobra. Niemal cały region wodny stanowi rezerwat „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce". Ulubionym zajęciem największego gryzonia w Europie jest budownictwo. Z zapałem stawia on trwałe konstrukcje tam, grobli, ścina drzewa. Z gałęzi oblepionych mułem buduje wielopiętrowe żeremia z systemami kanałów, a nawet izolacją termiczną. To zwierzę wodno-lądowe, w wodzie wytrzymuje bez powietrza nawet 10 min.. W przeszłości był to gatunek łowny, ceniony poprzez wzgląd na smaczny ogon i cenne futro. Polowali nań już książęta z rodu Piastów. O ile ślady działalności tych zwierząt łatwo dostrzec, wędrując brzegami Pasłęki, o tyle samego bobra spotkać już trudniej, bo uaktywnia się on przeważnie w nocy.Pasłęka wije się od północnych rubieży Olsztynka, gdzie są jej źródła, aż do Zalewu Wiślanego koło Nowej Pasłęki, gdzie kończy swój bieg. Uchodząc do Zalewu, mija Braniewo - pierwszą siedzibę biskupów warmińskich i jedyne w średniowiecznej Warmii portowe miasto należące do Hanzy, już w XIV wieku posiadające swoją flotę, prawo składu towarów i mury obronne. Podwoje miasta otwierało aż sześć bram, spokoju strzegło pięć wież. Drugi pierścień umocnień z bastejami wybudowano w XV wieku. Fragmenty obwarowań zachowały się w południowej i zachodniej części miasta. Moment prosperity skończył się w XVI wieku, wspólnie z zamuleniem Głębi Bałgijskiej, uniemożliwiając przeprowadzanie statków handlowych. Od upadku miasto ocalił Stanisław Hozjusz, w 1565 roku sprowadzając jezuitów, którzy powołali do życia kolegium z gimnazjum i seminaria: diecezjalne i papieskie.Niestety, śladów braniewskiej potęgi pozostało mało. W 1945 roku miasto było niemal kompletnie zniszczone i splądrowane poprzez Armię Czerwoną. Gotycko-barokową, przetykaną secesyjnym sznytem zabudowę zastąpiono po wojnie socrealistyczną w większości bryłą

Czym jest Pasłęka znaczenie w Słownik geografia P .

Informacje PIOTRKÓW TRYBUNALSKI:
Opis m. powiatowe w woj. łódzkim, nad Strawą; 81 tys. mieszk.; siedziba pow. grodzkiego; przem. maszynowy, elektrotechniczny, włókienniczy, szklarski; prawa miejskie przed 1313; 1578-1793 Trybunał Koronny pasłęka.
Informacje PINE BLUFF:
Opis m. w stanach zjednoczonych ameryki (Arkansas), nad rz. Arkansas; 54 tys. mieszk.; przem. chemiczny, włókienniczy, drzewny, papierniczy pasłęka.
Informacje PÓŁNOCNA, ZIEMIA PÓŁNOCNA:
Opis archipelag rosyjskich wysp na O. Arktycznym; 37,6 tys. km2; około 50% pow. pokrywają lodowce; kolonie fok, morsów i ptaków pasłęka.
Informacje PARYŻ:
Opis Francji, nad Sekwaną; 2,1 mln mieszk.; ogromny ośr. gospodarczy i kulturalny państwie; port lotniczy; różnorodny przem.; siedziba UNESCO, Międzynarodowe Biura Wag i Miar; od XII w. stol. Francji pasłęka.
Informacje PUERTO PRINCESA:
Opis wyspie Palawan, nad morzem Sulu; 94 tys. mieszk.; ośr. adm. prowincji Palawan; port handlowy i rybacki; przem. metalowy, odzieżowy, chemiczny, spożywczy, hutnictwo chromu; ośr. turystyczny pasłęka.