Czy przydatne?

Definicja Pomorski Kamień

Gdzie jest KAMIEŃ POMORSKI Kamień Pomorski był siedzibą książąt zachodniopomorskich, a po zniszczeniu Wolina, już w 1175 roku stał się stolicą biskupstwa. Do dziś istotną rolę pełni katedra z XII-XV wieku z późnogotyckim tryptykiem z 1520 roku i gotycką chrzcielnicą. Swą sławę zawdzięcza ona również wspaniałym barokowym organom z 1672 roku, wyposażonym w trzy tysiące piszczałek i ruchome figury. Corocznie dzieje się tam Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Gotycki, otoczony krużgankami z XIV wieku wirydarz jest jedynym wirydarzem przykatedralnym w Polsce. W rynku stoi odbudowany ratusz gotycki z podcieniami i zabytkowa kamienica o konstrukcji ryglowej. Nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego ciągną się średniowieczne mury obronne z XIII-XIV wieku z Bramą Wolińską.Po odkryciu w 1876 roku źródeł solankowych Kamień Pomorski stał się uzdrowiskiem. Ciekawe położenie i specjalny mikroklimat stanowią atrakcję nie tylko dla kuracjuszy, lecz również dla miłośników żeglarstwa czy wędkowania.„Steńka"Okolice Zalewu Kamieńskiego słyną z bogactwa przyrody, unikatowej flory i fauny i architektury z czasów wczesnego średniowiecza, co sprawia, Iż zakątek ten jest jedną z największych atrakcji turystycznych Pomorza. W wodach Zatoki Kamieńskiej, w pobliżu Wyspy Chrząszczewskiej spoczywa wielki głaz narzutowy, zwany Królewskim, o obwodzie ok. 20 m, wystający z wody na ok. 3 m. Jak głosi legenda, właśnie od tego głazu wywodzi się nazwa miasta. Oprócz tego podobno Bolesław III Krzywousty przyjmował na nim paradę pomorskiej floty po zdobyciu Pomorza Zachodniego.Jak głosi legenda, właśnie stąd pochodziła polska piratka, Steńka. Uwiedziona i porzucona poprzez bogacza, ze wstydu uciekła z miasta i z ekipą piratów ukryła się na wyspie na jeziorze Grodno (na terenie obecnego Wolińskiego Parku Narodowego). Ze własnymi towarzyszami zwabiała i okradała kupieckie statki, a łupy oddawała biednym. Ponoć część skarbów zakopała w pobliżu jeziora, lecz szansę na ich znalezienie ma tylko człowiek o czystym sercu

Czym jest Kamień Pomorski znaczenie w Słownik geografia K .

Informacje KAMIENNE, GÓRY KAMIENNE:
Opis pasmo górskie w Sudetach Środk., na granicy z Czechami; dł. około 60 km; najwyższy szczyt Waligóra (wys. 936 m); u podnóża m. Kamienna Góra kamień pomorski.
Informacje KWANGDZU:
Opis Kwangju; m. w pd.-zach. części Korei Pd.; 1,4 mln mieszk.; ośr. adm. prowincji Dzolla Pd.; przem. samochodowy, włókienniczy, hutniczy kamień pomorski.
Informacje KARAMAY:
Opis Kelamayi; m. w pn.-zach. Chinach (Xinjiang), w Kotlinie Dżungarskiej; 151 tys. mieszk.; przem. metalowy, chemiczny, odzieżowy; gł. ośr. wydobycia ropy naftowej kamień pomorski.
Informacje KOWNO:
Opis Litwie, nad Niemnem, przy ujściu Wilii; 383 tys. mieszk.; port rzeczny; przem. maszynowy, metalowy, chemiczny, drzewny; prawa miejskie 1408; 1918-1940 stol. Litwy; zabytkowe budowle, między innymi kamień pomorski.
Informacje KENAI:
Opis zjednoczonych ameryki, w pd. części stanu Alaska, nad O. Spokojnym; gł. 260 km, szer. 210 km; obszar górzysty; wys. do 2070 m; wydobycie ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla kamiennego; gł. m. Seward kamień pomorski.