Czy przydatne?

Definicja Iława

Gdzie jest IŁAWA Leśniczówka Pranie jest mekką literaturze śpiewanej, Szczytno ma swój Konkurs Piosenki im. K. Klenczona, a Iława? Miasto jest letnią stolicą jazzu, słynącą z organizowanego w sierpniu Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka". Najstarsza tego rodzaju impreza w Europie rokrocznie przyciąga tysiące fanów jam session. O randze festiwalu sporo mówią nazwiska zapraszanych twórców, między innymi Waldemar Malicki, Tadeusz Górny, Józef Skrzek. Polscy muzycy chętnie i regularnie dają popis talentów, lecz nie brakuje także zagranicznych artystów, choćby Renaissance - najstarszego działającego na Białorusi zespołu jazzowego, czy Carling's Family-&Friends - szwedzkiej rodziny występującej na iławskiej scenie niejeden raz.Koncerty i spotkania z twórcami odbywają się, rzec aby można, wszędzie. Amfiteatr im. Louisa Armstronga pęka w szwach, mimo Iż pomieścić może powyżej 2 tys. osób. Festiwalowi towarzyszy uroczysta msza jazzowa, odprawiana tam poprzez biskupa elbląskiego. W parku miejskim odbywają się imprezy plenerowe, ulicami defiluje barwna parada, a w klubach i innych lokalach o wolnych stolikach niekiedy można wręcz pomarzyć...Kamieniecki sznyt w IławieIława leży na południowych krańcach jeziora Jeziorak, nieopodal Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, na obszarze Zielonych Płuc Polski. Aczkolwiek szczyci się długą historią, nie obfituje w zabytki. Miło jest jednak pospacerować po mieście - zimą spokojnym, latem tętniącym życiem. Poszukiwacze śladów Pana Samochodzika i złotej rękawicy przespacerują się do gotyckiego kościoła Przemienienia Pańskiego, żądni wodnych uciech nad Jeziorak, a zwolennicy spokojniejszych rozrywek do parku miejskiego, gdzie znajdują się XVIII-wieczne barokowe posągi Jowisza, Herkulesa i Junony. To swoiste perełki Iławy, aczkolwiek nienależące do miasta, ale przeniesione tu z pałacu w Kamieńcu, niegdyś należącego do znamienitego rodu von Finckensteinów. Bogactwo i przepych rezydencji docenił sam Napoleon Bonaparte, czyniąc zeń w roku 1807 swoją siedzibę. Niestety, „pruski Wersal" jest aktualnie ruiną. W 1945 roku oddziały Armii Czerwonej niemal doszczętnie go spaliły

Czym jest Iława znaczenie w Słownik geografia I .

Informacje INARI:
Opis jez. w pn. Finlandii, na wys. 118 m; 1386 km2, głęb. do 60 m; około 3 tys. wysp; uchodzi rz. Ivalo, wypływa - Paatsjoki; zamarza od listopada do marca iława.
Informacje IRBIL:
Opis Arbil, Erbil; m. w pn. Iraku; 899 tys. mieszk.; ośr. adm. muhafazy Irbil; gł. w państwie ośr. przem. wełnianego; w II w. ośr. chrześcijaństwa; 331 przed naszą erą zwycięstwo Aleksandra W. nad iława.
Informacje ISLANDZKI, PRÓG ISLANDZKI:
Opis podmorski grzbiet górski w pn. części dna O. Atlantyckiego; dł. 600 km, szer. 400 km, wys. od dna morskiego do 2000 m; biegnie od Islandii do Wysp Owczych iława.
Informacje ISSYKKULSKA, KOTLINA ISSYKKULSKA:
Opis jedna z największych kotlin w Tien-szanie, w Kirgistanie; w środk. części jez. Issyk-kul; obszar rolniczy; uzdrowiska: Aksu, Dżety Oguz iława.
Informacje IOS:
Opis wyspa grecka na M. Egejskim (Cyklady); 111 km2, 2,1 tys. mieszk.; uprawa winorośli, oliwek; turystyka iława.