Czy przydatne?

Definicja Gorce

Gdzie jest GORCE Nieocenionym znawcą zwyczajów i obrzędów związanych z każdym aspektem góralskiego życia w Gorcach był tragicznie zmarły w 2008 roku Jan Fudala. Jasiek z Gorców - nauczyciel, trener narciarski, tancerz, pisarz, satyryk, rysownik, organizator zespołów regionalnych i etnograf - pojawiał się na teatralnych scenach i w filmach o tematyce górskiej. Wielkanocne obrzędy w Rabce opisał następująco:„moment wielkanocny zaczyna w Beskidach Niedziela Palmowa. Wg najdawniejszych wierzeń ludowych palmy wielkanocne miały strzec zasiewy od klęsk żywiołowych i chronić gospodarstwo gazdowskie od wszelkich nieszczęść: powodzi, suszy, pomoru bydła, pożaru i wszelkich chorób i nieszczęść, jakich nigdy nie brakuje ludzkiemu żywobyciu".W Beskidach palmy robi się w pierwszej kolejności z gałązek wierzby, zwanych popularnie baziami. Zdobi się je smukłymi wysuszonymi pasmami sitowia, regularnie potem barwionego. Owczarze do palm wielkanocnych mają zwyczaj dodawać gałązki jałowca, bożego drzewka i brusznicy (czerwonych borówek), zwanych „jaferzynką". Wspomniane ozdoby przywiązuje się w dolnej części gałązki bazi lnianymi nićmi albo cienką wstążką. W Rabce, na ziemi gorczańskiej, rodzinnej ziemi Władysława Orkana, podobnie jak na ziemi sądeckiej, palmy mają wysokość kilku metrów.Po poświęceniu palm w kościele gazda wkładał palmy do glinianego dzbana, jaki stawiano przed świętym obrazem, lub także zwyczajnie zatykał palemkę za obraz. Kiedy nadchodziły burze czy także śniegowe „dujawice" i „kurniawy", wystawiano palemki w oknach, by chroniły domy i ludzi przed żywiołem. Baziami z palm leczono nawet chore zwierzęta, a przy wiosennym wygonie na pastwisko uderzano palemkami bydło wyganiane z obór.Kiedy inicjalną wiosną wychodzono z pługami w pole, gazda pod pierwszą przeoraną skibę zawsze wkładał palmową baźkę i żegnał się przy tym. Przy wiosennym redyku do kadzidła, jakim okadzano od wszelkich „uroków" idące na hale owce i bydło, prócz jałowca i bożego drzewka dodawano również bazie z wielkanocnych palemek. Bazie były ponadto lekarstwem na kaszel i bóle żołądkowe. Ucierano je na drobny pyłek i podawano choremu. Palmy wielkanocne w Rabce trzeba zobaczyć. Koniecznie!

Czym jest Gorce znaczenie w Słownik geografia G .

Informacje GERA:
Opis m. we wsch. Niemczech (Turyngia), nad Białą Elsterą; 110 tys. mieszk.; przem. maszynowy, włókienniczy; w pobliżu wydobycie rud metali nieżelaznych; zabytkowe budowle gorce.
Informacje GHATY ZACHODNIE:
Opis pasma górskie w Indiach, na zach. progu wyż. Dekan; najwyższy szczyt Anajmudi (wys. 2695 m); źródła rzek: Godawari, Kryszny, Kaweri; lasy tropikalne; uprawa kawy i herbaty gorce.
Informacje GIBRALTARSKA, CIEŚNINA GIBRALTARSKA:
Opis Słupy Heraklesa; cieśn. na O. Atlantyckim, pomiędzy Płw. Iberyjskim a Afryką; dł. 65 km, szer. 14-44 km, głęb. 338-1181 m; łączy M. Śródziemne z oceanem gorce.
Informacje GATESHEAD:
Opis m. w W. Brytanii (Anglia), nad rz. Tyne; 81 tys. mieszk.; port rzeczny; przem. stoczniowy, metalowy, maszynowy, odzieżowy, spożywczy, hutnictwo żelaza; w pobliżu wydobycie węgla kamiennego gorce.
Informacje GLARUS:
Opis kanton w środk. Szwajcarii, w Alpach; 685 km2, 38 tys. mieszk.; stol. - Glarus; przem. papierniczy; obszar turystyczny gorce.